Kenyan forum: Religion - Does the bible say...
Share this topic
6 May 2015 13:30

Is it true that God ana kipendeleo?

6 May 2015 13:39

Aaaiiii Not really

6 May 2015 13:40

no.... GOD is testing mankind sio kupendelea .... part of life are success n failure....

6 May 2015 13:51

Hakuna kitu kama hiyo,GOD loves everybody na hana ubaguzi,mböna mvua ama jua hupaform kila sehemu?,hewa nayo.

6 May 2015 14:04

A pastor preached smwea that it depends on ur persistance in prayer n ur hardwork that it will b answered other than just sitting there n waiting 4 manna without doing anything.....doesnt this make sense?

6 May 2015 16:21

Yaaaaaaaa

6 May 2015 18:29

Tru.tht is y he choose the jews as his pipo.c watu walikua sehemu hizo zingine?

6 May 2015 23:31

Kama sir GOD angelikua binadamu wuuuwii!!,kungelikua hakuna masikini,remmember ma sonko waliotuacha na bado kuna watu I.C.U,wengine kwa streets,michael jackson,nelson mandela,wamalwa,e.t.c,mshukuru kwa wema wake hana ubaguzi hata kidogo,mubarikiwe nyote.

6 May 2015 23:32

ae wudnt want to discus God in tht context!

7 May 2015 14:28

Sijai sikia hiyo and I don't think its true

8 May 2015 22:48

Mungu hana kipendeleo.. the thing is, how He blesses His pple is the wan we cant understand

11 May 2015 07:17

Eti kipendeleo? God sees us as equal children b4 his eyes or did somebody c that in the Holy Book?

12 May 2015 23:32

Post Is Hidden